Türkiye’de yabancı dizi kültürü her ne kadar yaygınlaşmaya başlamış olsa da (Bunda Netflix gibi dev bir platformun birkaç yıl önce ülkemizde yayına başlamasının etkisi çok büyük) izlenen diziler popüler kültürün öne çıkardıklarıyla sınırlı kalabiliyor. Bu yazıda sizlere Türkiye’de pek bilinmeyen yabancı diziler hakkında kısa bilgiler vereceğiz.

Değeri Geç Anlaşılan Gençlik Dizisi: Freaks and Geeks

IMDB’de 8.8 puana sahip olan bu gençlik dizisi 99-2000 yılları arası çıktığında beklenen ilgiyi toplayamıyor ve 18 bölüm yayınlandıktan sonra iptal edilmesine karar veriliyor. Zaman geçtikçe ise dizi çok seviliyor ama artık iş işten geçmiş oluyor.

Dizideki karakterlerin oyunculukları oldukça doğal ve oturmuş durumda, bu da karakterler ile bağ kurmayı kolaylaştırıyor. Dizi genel olarak liseye uyum sağlamaya çalışan zeki öğrenci Lindsay Weir ve kardeşi Sam Weir etrafında geçiyor.

It’s Always Sunny in Philadelphia

Türkiye’de değeri bilinmeyen yabancı diziler denilince bizim aklımıza gelen ilk yapım bu oluyor. Harika bir sitcom olan bu dizi 8.7 IMDB puanına sahip ve Türkiye’de çok sınırlı bir kesim tarafından izleniyor. Dizinin oyuncularının gerçek hayatta da arkadaş olması diziye oldukça samimi bir hava katıyor.

Dizi, Philadelphia’da bir İrlanda barı işletmeye çalışan ancak bar işletmek dışında her şeyle meşgul olan 4 arkadaşı konu ediyor. Mutlaka bu yapıma bir şans verin, pişman olmayacaksınız.

Eğer farklı bir sitcom dizi arayışındaysanız şu yazımızdan faydalanabilirsiniz: İmdb Puanına Göre En İyi Sitcom Diziler

Türkiye'de Değeri Bilinmeyen Yabancı Diziler
It’s Always Sunny in Philadelphia

Bilinmeyen Yabancı Diziler Listesinin Göz Bebeği: Madmen

60’ların Amerika’sında geçen ve reklamcılık dünyası ile ilgili olan harika bir dizi. IMDB’de 8.6 puana sahip. Dizinin karakterleri sanki dizi için yaratılmış, özellikle “Don Draper” rolündeki “Jon Hamm” kesinlikle büyük bir takdiri hak ediyor. Madmen; seyircilerine, reklamcılık dünyasının gerçeklerini oldukça güzel yansıtıyor.

Diziyi izlediğinizde gözünüze çarpan ilk şey sigara olacak, ki zaten dizinin sadece pilot bölümünde 70’den fazla sigara tüketilmiş. Ayrıca Madmen’i izlemeye karar verirseniz, diziyi Netflix’te bulabilirsiniz.

Bu yazımızda elimizden geldiğince gözden kaçmış yabancı dizileri sizlerin beğeninize sunmaya çalıştık. Eğer sizin de izlediğiniz ve hâlâ yeteri ilgiyi görememiş yabancı dizi öneriniz varsa buyurun yorumlara belirtin, hepimiz faydalanalım. 🙂

Şimdiden herkese keyifli izlemeler.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here