Ciddi sayılan bir eserin tamamını ya da bir kısmını güldürü amaçlı esere bağlı kalarak değiştirerek ortaya yeni bir ürün konulur. Ve bu ürüne öncekinin parodisi denir. Genellikle dalga geçme, eğlenme ve seyirciyi güldürme amacıyla yapılan parodilere dizilerde de rastlayabiliriz. Bu yazıda ise sizlere birkaç parodi yapımlar arasından seçtiğimiz örnekleri sunacağız.

1)Brooklyn Nine Nine

Polisiye parodisi olarak nitelendirebileceğimiz Brooklyn Nine Nine dizisi, aslında bir durum komedisidir. Amerika’nın Brooklyn semtindeki New York polis ofisindeki hayali bir bölge olan 99. bölgede geçen bu dizi; departmanda çalışan kişilerin özel hayatlarını ve iş hayatlarını işliyor. Komik, esprili ve eğlenceli bir dille oluşturulan diyaloglar seyircilerin ilgisini arttırıyor. Özenle seçilmiş ve detaylandırılmış karakterlere sahip olmasının yanı sıra alışılagelmiş polisiye dizilerindeki klişe sahnelerine sahip değil. Eğlenceli bir polisiye eleştirisi olan bu dizinin IMDB puanı ise 8,4

2)Norsemen

Vikingane olarak da bilinen bu dizi, milattan sonra 790 yılındaki Vikinglerin yaşamını komedi ve ironi penceresinden bakarak seyircilere aktarıyor. Absürt ve alışılmışın dışında olan bu yapım 2016 yılında seyircilerle buluştu ve toplam 3 sezon şeklinde 2020 yılına kadar devam etti. İskandinav kültüründeki Vikinglerin geleneğini tiye alarak işleyen bu dizide; köle, yağma, talan, şiddet ve iktidar savaşı gibi konular yer alıyor. 8. yüzyılın epik hikayesi olarak bilinen Vikinglerin hikayesini absürt bir dönem komedisine çevirmeyi başaran kişiler ise Jon Iver Helgaker ve Jonas Torgersen. Dizinin yönetmenliğini ve senaristliğini yapan bu isimlerin yanı sıra başrollerde Silje Torp, Kåre Conradi, Nils Jørgen Kaalstad, ve Jon Øigarden isimler yer almakta. Farklı karakterlin sahip olduğu birbirinden farklı özelliklerle renklenen bu dizinin IMDB puanı ise 7,8.

norsemen
Norsemen

3)The Office

Parodi dizler arasında efsane olarak anılan The Office, Emmy ve Altın Küre gibi iki önemli ödüle sahip. Ödüllerden de anlaşılacağı gibi seyirci ve eleştirmenler tarafından oldukça beğenilen bir yapım. Çok beğenilmesinin en büyük özellikleri arasında işlenen karakterler ve diziye hâkim olan espri anlayışı var. Amerika’daki bir kâğıt şirketinde geçen bu dizideki olaylar; alışkın olduğunuz ofis hayatından oldukça uzakta. Birçok diziden farklı olarak belgesel tekniğinden faydalınarak çekilen bu dizide bazen karakterlerin direk kameraya doğru konuştuğunu göreceksiniz. Parodi sitcom dizileri için harika bir örnek olan bu yapımın IMDB puanı ise 8,9.

4)Park and Recreation

Yirmi dakikalık bölümlerden oluşan bu dizi toplam yedi sezona sahip. The Office dizisinde olduğu gibi belgesel tekniğine benzer bir çekime sahip. Çekim tekniği gibi ortak özelliklerden dolayı Park and Recreations, The Office dizisi ile sıklıkla kıyaslanmasına rağmen kendi hayran kitlesini oluşturmayı başarmıştır. Pawnee kasabasının Belediye binasındaki Parklar ve Yenileme bölümünde geçen bu dizinin IMDB puanı ise 8,6.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here