Güzel sokaklara, binalara ve mimariye sahip olan Londra; turistlerin ilgisini çektiği kadar dizi ve film yapımcılarının da dikkatini çekiyor. Bu zamana kadar duyduğunuz birçok dizi ve filmin Londra sokaklarında çekildiğinden emin olabilirsiniz. Londra’nın büyülü ve etkileyici sokakları arasında geçen bazı İngiliz dizi ve filmleri sizin için derledik.

1)Sherlock

Londra’da geçen yapımları şöyle bir düşündüğünüzde eminim ki aklınıza ilk gelenlerden biri Sherlock oluyor. Sherlock Holmes romanından uyarlanarak seyircilere aktarılan bu dizide; bir dedektifin yaşadıklarına şahit olacaksınız. Tabi dedektifin yaşadığı maceraların yanı sıra İngiltere sokaklarının da tadını çıkarabileceksiniz. Hatta Londra’ya giderseniz dedektif Sherlock’un yaşadığı apartmanı da ziyaret edebilirsiniz. Ancak dizi sahnelerinde de birçok kez gösterilen Sherlock’un ünlü evi sanıldığı gibi 221b Baker Sokak’ta bulunmuyor. Dizide gösterilen mekânın asıl adresi ise 187 North Gower St, Kings Cross, London, NW1 2NJ, UK. Londra’ya gittiğinizde bu gerçek adresin izini sürerseniz kolaylıkla dizideki 221b’e ulaşabilirsiniz. Ayrıca roman ve dizi kıyaslaması yapıldığında göze çarpan ilk farklılık zaman dilimi oluyor. Dizi, kitabın aksine 21. yüzyılda geçiyor. Alanında klasik olmuş olan Sherlock Holme romanın 9,1 IMDB puanına sahip dizi serisini de heyecanla izleyebilirsiniz.

2)Peaky Blinders

Son dönemde İngiliz yapımı diziler arasında adını oldukça geniş bir kitleye duyuran Peaky Blinders’ın senaristi, başarılı bir kariyere sahip olan Steven Knight’tır. 2013 yılında BBC’de yayın hayatına başlayan Peaky Blinders, kısa bir süre içerisinde en çok izlenen diziler arasına girmeyi başardı. Başarılı oyuncu performanslarının yanı sıra filmleri aratmayan görüntü yönetimi bu dizinin en önemli özelliklerinden. Cillian Murphy, Paul Anderson, Helen McCrory, Annabelle Wallis, Joe Cole, Sam Neill, Tom Hardy ve Finn Cole gibi yetenekli oyuncuların yer aldığı bu dizi, seyircileri 1920 yılına götürüyor. Bu yıllarda Birmingham’ın yer altı dünyasını yöneten Shelby ailesinin hikâyesine tanık olurken aynı zamanda Peaky Blinders isimli gerçek bir sokak çetesiyle tanışacaksınız. Şimdilik toplam 5 sezonu olan bu dizinin en önemli özelliklerinden birisi; Peaky Blinders çetesinin gerçek hayatta da 19. yüzyılda var olmasıdır. Sizleri bin yıl öncesine götüren bu yapımın IMDB puanı ise 8,8.

Peaky Blinder Gang Yürüyor
Peaky Blinders

3)Notting Hill

Londra’da geçen iki efsane diziden sonra sırada 1999 yapımı klasik bir romantik film var. Hugh Grand ve Julia Roberts’ın başrollerinde olduğu Notting Hill, Türkçeye Aşk Engel Tanımaz olarak çevrilmiştir. Farklı hayatlara sahip olan Anna Scott ve William Thacker Notting Hill’de karşılaştıklarında akıllarından geçen şey tabi ki aşk değildir ancak aralarında gelişen ilişkiyi seyretmek oldukça keyifli. Dünyaca ünlü olan Anna ile bir kitapçı dükkânı olan William’ın kesişen yaşamlarına şahitlik etmekten şüphe duyuyorsanız hemen 7,1’lik IMDB puanını söyleyelim. İyi seyirler…


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here