Sinemaseverlerin yaptıkları araştırmalar neticesinde mutlaka karşılaştıkları kavramlardan birisi olan IMDB ne demek? Sorusuna yanıt arıyor olabilirsiniz. Binlerce filmin, belgeselin veya dizinin listeler halinde yer almasına olanak veren ve oyuncularını, yılını, yapım özelliklerini ve iyi veya kötü beğenilerini içeren platformda aradığınızı daha kolay bir şekilde bulmanıza olanak verilmektedir.

Açılımı Internet Movie Database olan IMDb puanlarına göre ne kadar beğenildiğinin derecesini görmeniz mümkündür. En beğenilen filmleri kategoriler halinde ayrı ayrı bulabilir ve puanlarına göre sıralandığını görebilirsiniz. En yüksek puanlardan başlamak suretiyle top 100, top 200 gibi listelerde izlemek isteyeceğiniz filmi rahatlıkla seçebilirsiniz. Dijital platformda en kapsamlı film veri tabanı olan IMDb’nin 17 Ekim 1990 tarihinde İngiliz yazılım mühendisi Needham tarafından kurulduğu bilinmektedir.

IMDB Puanlaması Nasıl Yapılıyor?

IMDb sitesi üzerinden kullanıcı adı oluşturarak katkıda bulunmak isteyen kişilerin ücretsiz bir şekilde adım atmaları mümkün olacaktır. Buna göre IMBD derecelendirmelerine katkı sağlamaları mümkündür. Sistem üzerinden puanlamaların yapılması için filmlerin 1-10 arasında değerlendirilmesi yeterli olacaktır. Böylelikle alınan oyların ortalamaları film puanlarını ortaya çıkarmaktadır.

IMDb puanı nedir? Neden önemlidir? Gibi soruların yanıtlarını almak istiyor olabilirsiniz. Filmleri izlemeden önce referans olarak alınan bu puanlar ile aradığınızı daha kolay bir şekilde bulmanıza olanak verilmektedir. Puanlamanın tam olarak nasıl yapıldığının bilinmediğini vurgulayabiliriz. Son derece karışık bir algoritmaya sahip olan sistemde üyelerin hangi yıldan itibaren kayıt olduğu, yaşları ve izledikleri film oranları puanlar üzerinde etkili olmaktadır. Bu nedenle her kullanıcının kullandığı oy, eşit bir şekilde etki etmemektedir.

IMDB Puanlarını Kim Veriyor?

IMDB üyeliğine sahip olan kişilerin puanlama sistemine katkıda bulunması mümkün olacaktır. Buna göre alınan oylara göre belirli dönemlerde güncellenmekte olan listelere dair detaylı bilgileri almak mümkündür. Herhangi bir ücreti ödemeden IMDb üyesi olabilir ve izlediğiniz filmleri oylayabilirsiniz. A’dan Z’ye endeks seçeneğini kullanarak, en iyi film ve dizileri izlemek için başlangıç yapabilirsiniz. Tüm listeleri kapsamlı bir şekilde elde edeceğiniz platformda, film türlerine göre arama yapabilirsiniz. Verilen puanlar neticesinde en üst seviyelere çıkmayı başaran ve en çok ilgi gören film veya dizileri hemen izlemeye başlayabilirsiniz.

IMDB Puanlarına Göre Arama Nasıl Yapılır?

Film ve dizi severler tarafından kullanılan IMDB neye göre belirleniyor? sorusuna yanıt aldıktan sonra, bu puanlara göre nasıl arama yapacağınızı merak ediyor olabilirsiniz. Filmlerin veya çeşitli yapımların yıllarına, senaryolarına, tanıtımlarına, özet veya detaylı bilgilerine erişebileceğiniz site üzerinde arama motorlarını kullanabilirsiniz. IMDb özelliklerinin yanı sıra film ismine, karakter adına, tarihine veya oyuncularına göre arama yapma alternatiflerinden faydalanabilirsiniz. En gelişmiş arama seçeneklerini bulabileceğiniz IMDB üzerinde yer alan yardım sayfasına giriş yapmanız mümkündür. En çok izlenen, en yüksek IMDb puanına sahip olan veya en çok ödül alan filmleri hemen izlemeye başlayabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here