Geçmişten günümüze kadar senaryosu ve oyuncularıyla yabancılar tarafından da sevilmiş IMDB ilk 250’deki Türk Yapımı Dizileri sizler için derledik. Sizler de başarılı olan bu yapımları bir arada görebilmek ve hafızalardan silinmeyen bu yapımlar hakkında bilgilere bu yazımız sonucunda ulaşmış olacaksınız. IMDb puanlarına göre yüksek sıralarda yer alan ve izlenme rekorları kıran Türk dizileri sizler için listeledik. Tüm dönemlerin en popüler yapımlarını ve en yüksek IMDb puanlarını görebilmek için hemen yazımıza göz atabilirsiniz. Umarız sizler de bu listedeki dizileri yabancılar kadar sevmişsinizdir. Hepinize iyi okumalar dileriz.

Şahsiyet 2018 (9,0)

Şahsiyet dizisinde eşini yıllar önce kaybeden emekli bir adliye memurunun hayatına yer verilmektedir. Agah, Beyoğlu İstanbul’da lüks bir semtte yaşamını sürdürmektedir. Kızının eğitimi nedeniyle yurt dışında olmasından dolayı hayatını yalnız başına idame ettrir. Günün birinde Alzheimer teşhisi konmasıyla hayatında önemli değişiklikler yaşanır. Tüm yaşayacaklarını bir gün unutacak olmanın cesaretiyle geçmişte planladığı bir cinayeti gerçekleştirmek ister. Bu kararı cinayet büroda görev yapan Nevra’nın hayatında önemli değişikliklere neden olacaktır. Son yıllarda dikkat çeken bu diziyi henüz izlemediyseniz bir şans vermenizi öneririz.

IMDB’nin hazırlamış olduğu Top 250 Tv Series listesine bağlantıya tıklayarak ulaşabilir ve tüm dizileri izleyebilirsiniz.

Leyla ile Mecnun 2011 (8,7)

Leyla ile Mecnun konu olarak aynı gün ve saatte dünyaya gelen bir kız ve bir erkek bebeğin yıllar sonra evlendirilmeye çalışması üzerine odaklanır. Oldukça komik ve romantik sahneleri izleyebileceğiniz dizide Mecnun ve Leyla ismindeki bebeklerin aileleri tarafından beşik kertmesi yapılmasıyla hikaye başlamaktadır. Aradan 25 yıl geçtikten sonra Leyla’yı istemeye gidecek olan Mecnun gönülsüz davranmaktadır. Ancak Leyla’yı gördüğü andan itibaren aşık olur ve peşinden koşmaya başlar.

Behzat Ç.: Bir Ankara Polisiyesi 2010 (8,6)

IMDB Puanı En Yüksek Türk Dizileri arasında 164. sırada bulunan Behzat Ç.: Bir Ankara Polisiyesi dizisinin konusu cinayet büroda görevli olan bir ekibin Ankara’da yaşanan cinayetleri aydınlatmaya çalışması üzerine kurulmuştur.

Bir Baskadir 2020 (8,5)

En çok izlenen ve yüksek IMDb puanına sahip olan Türk dizilerinden birisi Bir Başkadır karşınıza çıkacaktır. Diz içerisinde yer alan karakterlerin bambaşka bir hayatlara sahip olmasına rağmen yolları kesişir. Böylelikle yeni bir yolda yürümek zorunda kalacak olan karakterler geçmişleri ile hesaplaşma içerisinde olacaklardır.

İkinci Bahar 1998 (8,5)

Şener Şen tarafından hayat bulan Ali Haydar karakteri Gaziantep’te kebap ustası olarak çalışmaktadır. Türkan Şoray’ın canlandırdığı Hanım karakteri ise iki çocuğu olan dul bir kadını temsil etmektedir. Bir yandan zorlu bir yaşam mücadelesi içerisinde olan bu çift, diğer yandan ise İkinci Bahar’larını yaşamak üzere büyük bir aşka tutulurlar.

Ezel 2009 (8,5)

IMDB sıralaması En Yüksek Türk Dizileri arasında yer alan Ezel’de askerlik görevini yaparken Eyşan ile evlenme hayallerini kuran Ömer’in hikayesi anlatılmaktadır. Ancak Ömer hiç beklemediği bir şekilde ihanete uğramaktadır. Oldukça yakın dostları olan Cengiz ve Kerpeten Ali tarafından oyuna getirilen Ömer, evleneceği gece göz altına alınır ve büyük bir soygunun şüphelisi haline gelir.

Bu yazımızda sizler için ImDB en iyi diziler listesi içerisinde yer alan Türk yapımı dizileri listeledik. Sizlerin de en sevdiği ama listede yer almayan dizileri yorumlarda belirtmenizi bekliyoruz. Kim bilir belki bir başkası, çok seveceği bir diziyi sizin sayesinde izlemiş olur.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here