Bu yazımızda İkinci Dünya Savaşı konulu en iyi 10 filmi sizler için derledik. Sadece tarihe ilgi duyanların değil, bütün sinema severlerin bu filmleri listesinde bulundurmaları ve en kısa zamanda izlemelerini tavsiye ederim.

Not: Filmlerin kendi içindeki sıralamasında IMDB puanlarını göz önünde bulundurdum.

1) Schindler’in Listesi (Schindler’s List)

IMDB: 8.9
Yönetmen:
Steven Spielberg
Vizyon Yılı: 1993
Süre: 195 dakika
Tür: Biyografi, Dram, Tarih
Ülke: ABD

Fragman:

Yönetmeni Spielberg’e Oscar kazandırması dışında, 7 farklı Oscar Ödülü’nün de sahibi olan film, Alman bir iş adamının fabrikasında 1100 Yahudi’yi çalıştırarak hayatlarını kurtarmasını konu ediyor. Gerçek hayattan uyarlama olan bu film, 2. Dünya Savaşı denilince akıllara gelen ilk filmlerden birisi.

2) Er Ryan’ı Kurtarmak (Saving Private Ryan)

IMDB: 8.6
Yönetmen: Steven Spielberg
Vizyon Yılı: 1998
Süre: 169 dakika
Tür: Dram, Savaş
Ülke: ABD

Fragman:

Yine Steve Spielberg’in yönetmenliğini yaptığı bu film ise 5 ayrı Oscar Ödülü’nün sahibi oldu. TRT ekranlarınında da sıklıkla yayınlanan bu filmin kadrosunda Tom Hanks, Matt Damon ve Vin Diesel gibi ünlü isimler yer alıyor. Film, 3 çocuğu savaşta ölen ve kalan son çocuğunun sağ salim eve dönmesini isteyen bir annenin yakarışlarının başkan tarafından duyulması ve bunun ardından 8 kişilik bir askeri birliğin James Ryan’ı kurtarmak için görevlendirilmesini konu ediyor.

3) Hayat Güzeldir (Life Is Beautiful)

IMDB: 8.6
Yönetmen:
Roberto Benigni
Vizyon Yılı: 1997
Süre: 116 dakika
Tür: Dram, Komedi, Aşk
Ülke: İtalya

Fragman:

Roberto Benigni’nin hem yazıp hem de başrol karakterini canlandırdığı bu film, kendisine En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü kazandırmasının yanında, ayrıca 2 Oscar Ödülü’nün de sahibi oldu. İtalya’da yaşayan ve bir kütüphane işleten Guido, savaşın patlak vermesi ile Yahudi oldukları için oğlu ile beraber toplama kampına götürülür. Bu kampın bir oyun olduğunu oğluna inandırmaya çalışan Guido, bu konuda oldukça zorlanmakla beraber oğlunun umutlarını da diri tutar. Oldukça dramatik sahneler barındıran bu film, savaşın siviller üzerindeki etkisini bütün çıplaklığıyla perdeye aktarması ile izleyenlerden tam not aldı.

4) Piyanist (The Pianist)

IMDB: 8.5
Yönetmen:
Roman Polanski
Vizyon Yılı: 2002
Süre: 150 dakika
Tür: Biyografi, Dram, Tarih
Ülke: Almanya-Birleşik Krallık-Fransa-Polonya

Fragman:

Polonya’lı meşhur piyanist Wladyslaw Szpilman’ın savaş sırasında başından geçenleri anlattığı kitaptan uyarlanan bu filmde, toplama kampına gönderilmekten bir şekilde kurtulan bir piyanistin, Varşova’daki harabelerde yaşadığı sefil ve acımasız hayatı konu ediyor. Adrien Brody‘e, En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü kazandıran film, ayrıca 2 farklı Oscar Ödülü’nün de sahibi oldu.

5) Mukaddes Vazife (Das Boot)

IMDB: 8.3
Yönetmen:
Wolfgang Petersen
Vizyon Yılı: 1981
Süre: 149 dakika
Tür: Macera, Dram
Ülke: Almanya

Fragman:

https://www.youtube.com/watch?v=7pzKyeIex2Y

İkinci Dünya Savaşı’nda Alman U-boot mürettebatının denizaltında yaşadığı anları konu edinen Alman yapımı film, oldukça epik sahneler içeriyor. İlk olarak 6 saatlik mini dizi olarak yayınlanan yapım, daha sonra yönetmenin uğraşı sonucu film haline getirildi. Savaşın acımasızlığını sinemaya aktaran en iyi filmler arasında yer alıyor. Siz de izlerken kendinizi mürettebattan birisi gibi hissedeceksiniz.

6) Büyük Firar (The Great Escape)

IMDB: 8.2
Yönetmen:
John Sturges
Vizyon Yılı: 1963
Süre: 172 dakika
Tür: Macera, Dram, Tarih
Ülke: ABD

Fragman:

Paul Brickhill’in aynı isimdeki kitabından uyarlanan Amerikan yapımı film, IMDB En İyi 250 Film sıralamasında da 99. sırada yer alıyor. Steve McQueen, Richard Attenborough, James Garner gibi dönemin yıldız oyuncularını barındıran film, hiç kadın oyuncunun yer almaması ile de bu alanda ender filmler arasındadır. Alman esir kampından kaçmaya çalışan bir grup rütbeli askeri konu edinen film, hikayenin gidişatı, ince detaylar, zaman zaman en tepeye çıkan gerilim dolu sahneleri ile, neredeyse 3 saat olmasına rağmen, kendini izletmeyi başarıyor. Film ayrıca Quentin Tarantino‘nun en iyi filmler listesinde de bulunuyor.

7) Çöküş (Downfall)

IMDB: 8.2
Yönetmen:
Oliver Hirschbiegel
Vizyon Yılı: 2004
Süre: 156 dakika
Tür: Biyografi, Dram, Tarih
Ülke: Almanya

Fragman:

Dünyanın gördüğü en acımasız, deli, ırkçı liderlerden biri olan Adolf Hitler’in Berlin’deki son günlerine odaklanan film, gerçekçi ve objektif sahneleri ile İkinci Dünya Savaşı konulu en iyi filmler listelerinde kendisine rahatlıkla yer bulabiliyor. Bruno Ganz‘ın Hitler rolünü üst düzey oynaması ise filmin izlenebilirliğini iki katına çıkarıyor.

8) Enigma (The Imitation Game)

IMDB: 8.0
Yönetmen:
Morten Tyldum
Vizyon Yılı: 2014
Süre: 116 dakika
Tür: Biyografi, Dram, Gerilim
Ülke: ABD


Fragman:

İkinci Dünya Savaşı sırasında Almanların kullandığı şifreli haberleşmeleri, matematik dahisi bir grupla çözmeye çalışan İngiliz Alan Turing‘i konu edinen film, gerçek hayattan uyarlama olması ile daha fazla ilgi çekiyor. Başrolünde Benedict Cumberbatch‘in bulunduğu filmde, Sherlock’tan esintiler de bulabilirsiniz.

9) Çizgili Pijamalı Çocuk (The Boy in the Striped Pyjamas)

IMDB: 7.8
Yönetmen:
Mark Herman
Vizyon Yılı: 2008
Süre: 94 dakika
Tür: Dram, Savaş
Ülke: ABD

Fragman:

John Boyne’un aynı isimli romanından uyarlanan film, ailesi Berlin’den Polonya’ya, en büyük toplama kampı olan Auschwitz yakınlarına taşınan 8 yaşındaki Bruno’nun, toplama kampından Yahudi bir çocukla arkadaş olmasını konu ediyor. Savaşın getirdiği yıkımı ve dehşeti çocukların gözünden aktaran bu film, insanlığın ne denli korkunç olabileceğini de gözler önüne seriyor.

10) Kapıdaki Düşman (Enemy at the Gates)

IMDB: 7.6
Yönetmen:
Jean-Jacques Annaud
Vizyon Yılı: 2001
Süre: 131 dakika
Tür: Dram, Savaş, Tarih
Ülke: Almanya, İngiltere, İrlanda, ABD

Fragman:

İkinci Dünya Savaşı’nın tüm hararetiyle devam ettiği günlerde, Stalingard’ta birbirleriyle çarpışan, biri Rus diğeri Alman iki keskin nişancının gerilim dolu mücadelesini konu edinen film, Rusların kahraman keskin nişancısı Vassili Zaitsev‘in gerçek yaşam öyküsüne dayanıyor.

Daha fazla film önerisi isterseniz bu yazımızı da okuyabilirsiniz. Keyifli okumalar ve iyi seyirler.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here