Sitcom dizilerine aşina olanların bileceği gibi bu tür dizilerin birçok komik sahnesinde gülme efekti bulunur. Bu efekt kimi seyircilerin hoşuna giderken kimilerinin gitmez. Gülme efektinin diziye yapay bir hava kattığını düşünenler ise ümitsizliğe kapılmamalı çünkü gülme efekti içermeyen diziler de mevcut. Ve bu yazımızda sizlere içeriğinde gülme efektsiz dizilerden örnek vereceğiz.

1) Arrested Development

İlk kez 2 Kasım 2003 yılında yayınlanmaya başlayan Arrested Development’ın yapıcı koltuğunda Mitchell Hurwitz bulunuyor. Gülme efekti içermeyen bu dizi art arda yayınlanan 3 sezondan sonra tekrar 10 Şubat 2006’da yayınlanmaya başlıyor. Son olarak ise 26 Şubat 2013 yılında Netflix’te yayınlanmaya başladı. Aralıklarla yayın hayatına devam etmesine rağmen, eşsiz çekim tekniği ve espri anlayışı sayesinde hayran kitlesini oluşturmayı başardı. Sitcom dizinin başından sonuna kadar bir anlatıcının olması yapımı özel kılan sebeplerden birisi ayrıca el kamerası, fotoğraf ve videolarla yapılan flashbackler sayesinde diziye oldukça doğal bir hava hâkim. Dizinin konusunu ise; her şeyini kaybetmiş varlıklı bir ailenin öyküsü olarak özetlenebilir. Aileyi birarada tutmaya çalışan oğulları Michael ise dizinin başkarakteri. 2007 yılında Tüm Zamanların En İyi 100 TV Şovu listesine girmesinin yanı sıra 6 Emmy ve 1 Altın Küre kazanan Arrested Development, harika bir gülme efektsiz sitcom dizi önerisi olarak her zaman karşınıza çıkacaktır, bu yüzden fazla vakit kaybetmeden izlemeye başlamalısınız. Özgün karakter ve esprilere sahip olan bu keyifli dizinin IMDB puanı ise 8,7.

Arrested Development
Arrested Development

2) Community

Community, 2009 -2015 yılları arasında yayınlanan bir Amerikan dizisi olarak karşımıza çıkıyor. gelmiş geçmiş en iyi absürt komedi dizislerinden birisi olarak kabul edilmesinin yanı sıra hak ettiği değeri görmediğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Dizi konu olarak, bir devlet üniversitesinde yaşananları anlatmasına rağmen klasik bir kolej dizisinden oldukça uzak. Sadece ilk bölümünü izleyerek olumsuz izlenimlere kapılmanız oldukça mümkün ancak ilerleyen bölümleri izledikçe tarihin en yaratıcı komedilerinden biri olduğunu fark edeceksiniz. 7 farklı karakter üzerinden işlenen dizi; farklı görüş ve bakış açılarının kesişiminde yer alıyor. Popüler komedi dizilerine karşı eleştirel bir duruşa sahip olan Community, her bölümünde seyircilere farklı kurgular sunmakta. Dizinin içeriğini özetlemek gerekirse, seçkin bir karakter olan Jeff Winger, diplomasının sahte çıkması üzerine üniversiteye tekrar dönmek zorunda kalır. İşte Jeff, grubun geri kalanlarıyla burada tanışır. Toplamda 110 bölüme sahip olan bu absürt komedinin IMDB puanı ise 8,5.

3) Scrubs

İzleyenler tarafından efsane statüsüne konmuş bir diğer gülme sesi olmayan Ameriken dizisi de Scrubs. Toplam 9 sezondan oluşan bu dizi kurgusal bir hastanede geçer. Başrolün hayal dünyası ve kafasındaki sesler ile renklendirilen bir anlatıma sahip olduğundan dolayı dizinin her bölümünde gülmeye doyacaksınız. 2001’den 2010’a kadar yayın hayatına kesintisiz devam eden bu dizinin başrolleri; tıp okulundan yeni mezun olan J.D. ve Turk. Kesintisiz gülme garantili olan bu dizinin IMDB puanı ise 8,3.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here