Sitcom kelime anlamı ile (Situation Comedy) durum komedisi anlamına geliyor. Genelde aynı mekanda geçer ve dizi bölümleri arasında konu bakımından pek bağlantı olmaz. Türkiye’de çok sevilen bir tür olmakla birlikte birçok da başarılı örneği vardır. Sizler için IMDB puanına bağlı kalarak en iyi sitcom dizilerini sıraladık. Dizileri sıralarken 2000’li yıllardan sonra yayınlanmaya başlayan en iyi sitcomları seçtik ki hem liste daralsın hem de espriler bizlere daha anlamlı gelsin.

Durum komedisi anlamına gelen bu kategorideki televizyon dizilerinin bölümleri arasında kesintisiz bir bağlantı söz konusu değildir. Genellikle aynı mekânda geçen Sitcom dizileri arasından Türkiye’de en çok beğenilenlerden birkaçını sizler için derledik. Konu ve IMDB puanlarına ilişkin bilgileri değerlendirerek sıradaki dizinizi kolayca seçebilirsiniz.

Sizler için hazırladığımız 5 Soruda Hangi Sitcom Diziyi İzlemelisin Testine bakmanızı da öneririz. Hoşunuza gidecek en iyi sitcom diziyi eğlenceli bir şekilde bulabilirsiniz.

Pek Bilinmeyen Bir Sitcom: Arrested Development

2003 yılında ilk bölümü yayınlanan Arrested Development IMDB’de 8,8 puana sahip. Bu dizi “The Office”den bilebileceğiniz bir teknik olan hareketli kamera tekniği ile çekiliyor. Diziye belgesel ve samimi bir hava kattığı söylenebilir. Dizinin konusu ise basitçe şöyle: Tüm varlıklarını kaybetmiş bir ailenin üyelerini bir arada tutmaya çalışan Michael’in hikayesini anlatıyor. Dizi Emmy dahil olmak üzere birçok ödüle layık görülüyor. Bu kadar ödül dolu bir geçmişi olması nedeniyle listemizde ilk sırada yer alıyor.

Arrested Devolopment, En İyi Sitcom
Arrested Devolopment, Sitcom

Emmy Ödüllü Sitcom: Seinfeld

Toplamda 9 sezonu yayınlanan bu Amerikan sitcomu Emmy ödülü kazanmıştır. Sitcom türünün yapı taşlarından biri olarak değerlendirilen bu dizi, diğer sitcomlardan farklı olarak belirli bir konuya sahip değil. Karakterlerin de dediği gibi bu dizi hiçbir şey hakkında. Amerikan toplumunun günlük yaşantısı üzerinde temellenen bu şovda birçok ana ve yardımcı karakter gerçek hayattaki kişilerin karikatürize edilmiş halleri olduğu söylenebilir. Dizinin ana karakteri olan Jerry bir komedyendir. Hatta dizinin her bölümünün başında Jerry’nin stand up şovundan bir kesit gösterilir. Bağlam olarak genellikle Jerry’nin evini merkeze alan bu dizide; Kramer, George ve Elaine gibi unutulmaz karakterler yer almaktadır. 1989 – 1998 yılları arasında yayınlanan bu efsane sitcomun IMDB puanı ise 8,8.

Friends

Adını sıkça duyduğunuz bir diğer sitcom dizisi ise Friends. Otuzlu yaşlarındaki altı arkadaşın özel hayatları ve arkadaşlık ilişkilerini konu edinen bu dizi toplam 10 sezona sahip. 1994’ten 2004’e kadar kesintisiz bir şekilde yayına devam etmişler ve karakterler: Monica ve Rachel, Monica’nın erkek kardeşi Ross, Ross’un üniversiteden oda arkadaşı Chandler, Chandler’ın ev arkadaşı Joey ve Monica’nın eski arkadaşı Phoebe. Birbirinden farklı karaktere sahip olan bu altı arkadaş arasında geçen müthiş mizah 10 sezon boyunca sizleri çok iyi bir şekilde karakterlerle iç içe geçiriyor. Friends, 8,9‘luk IMDB puanı ile de adından söz ettirmeye devam eden bir klasik haline gelmiştir.

How I Met Your Mother

Listemizde Friend’e yer verip How I Met Your Mother’a yer vermeden geçemezdik. İki dizinin izleyicileri anlayamadığımız bir şekilde hangi sitcomun daha iyi olduğuyla ilgili birbirleri ile sürekli tartışıyorlar. Bunun sebebi iki Sitcom dizinin de benzer bir konu çerçevesi olması. Biz ise ikisini de severek izliyoruz.

How I Met Your Mother, kısaca HIMYM’dan bahsetmek gerekirse, toplam 9 sezona sahip olan bu dizi Ted Mosby karakterinin çocuklarına eşi ile nasıl tanıştığını anlatmasına dayanır. Çocuklarını karşısına alan Ted “Size annenizle nasıl tanıştığımı anlatacağım.” der ve dizi seyircileri 2005 yılına götürür. Ted, arkadaşı Marshall ile birlikte yaşamaktadır. Ancak Marshall sevgilisi Lily’e evlilik teklif ettiği için Ted yalnız kalacağı korkusuna kapılır ve o kızı aramaya başlar. Bu arayışında ise diziye Robin karakteri girer. TED, Marshall, Lily ve Robin’in dışındaki Barney Stinson ise dizinin en ikonik karakterlerinden biridir. Ve günümüzde 8,3 IMDB puanı ile How I met Your Mother en çok beğenilen sitcomlar arasında yerini korumaya devam ediyor.

Eğer Türkiye’de en sevilen sitcomlardan biri olan How I Met Your Mother dizisini siz de seviyorsanız şu yazımıza göz atmak isteyebilirsiniz: Himym Dizisinde Geçen İnternet Siteleri

Michael Scott’lı The Office

Dizide, sıradan gibi görünen bir ofis hayatını izleyeceğinizi sanırken birden sıradışı komik bir ortamla karşılaşırsınız. Bu Sitcom bizlere birbirinden farklı karakterler sunuyor. Özellikle Michael Scott ve Dwight Schrute. Ciddi bir şekilde komedinin nasıl yapılacağını bizlere gösteriyorlar. Bu ofiste tabi ki 09.00 – 17.00 arasında bitmesi gereken işler ve iktidar düşkünü bir patron var. Şakaları çalışanlar tarafından anlaşılmayan Michael Scott; kaba, sinir bozucu, sevimsiz, cinsiyetçi ve ırkçı bir izlenim bırakmasına rağmen aslında yardımseverdir. Dunder Muffin kâğıt şirketinin Scrantion şubesinde yaşananları konu olan bu yapıt sitcoma yeni bir soluk getiriyor ve 8,9‘luk bir IMDB puanına sahip.

The Office Her Şey Yolunda
The Office, Michael Scott

Larry David’in Elinden: Curb Your Enthusiasm

Sitcom denilince akla gelen ilk dizilerden olan “Seinfeld”in yapımcılarından biri olan Larry David’in hayat hikayesini eğlenceli bir şekilde anlatıyor. Curb Your Enthusiasm 8,7 IMDB puanına sahip.

It’s Always Sunny in Philadelphia

2005 yılında başlayan bu sitcom dizisi 12 sezon ve yayınlanmaya devam ediyor. Kara mizah diye tabir edilen türün temsilcilerinden biri olmasının yanı sıra milyonların beğenisi kazanmış bir efsane. Bu sitcom birçok rakibini geride bırakarak 8,8 lik IMDB puanı ile seyircilerin beğenisini toplamaya devam ediyor. 4 erkek ve 1 kız arkadaşın bir barı işletmesine dayanan senaryosu tabi ki bundan ibaret değil. Dizinin yapımcısı; komedi yaparken aynı zamanda sosyal yapıya eleştirel bir bakış da getiriyor. Kendi çıkarları için her türlü rezilliği utanmadan yapabilen “The Gang” grubu; Charlie Kelly, Mac, Dennis, Deandra ve Frank karakterlerinden oluşuyor. Kara Mizah içeren bu sitcomda İrlanda barı işleten bu beş arkadaşın yetişkinler dünyasında yollarını bulmaya çalışırken yaşadıkları çıkmazlara şahitlik ediyoruz.

It’s Always Sunny in Philadelphia Bar Fotoğrafı
It’s Always Sunny in Philadelphia

Bir Animasyon Efsanesi: The Simpsons

Animasyon ve komedi sınıflandırmalarının kesişiminde yer alan bu efsane dizi, 1989 yılından beri yayınlanmaya devam ediyor. Günümüzde 32 sezona ulaşan bu seri 22 dakikalık yeni bölümleriyle seyircilerin karşısına çıkıyor. Bu çizgi dizi efsanesinin yaratıcısı olan karikatürist Matt Groening; ilk gösterimi 1989 yılında Noel özel programıyla gerçekleştirmişti. Hayranlar ve eleştirmenler tarafından ilk yayınlandığı gün itibariyle dikkatle takip edilen The Simpsons; daha çok yetişkinlere hitap ediyor. Animason türünde bir sitcom arıyorsanız adını daha önceden duymuş olma ihtimaliniz çok yüksek olan bu çizgi diziye bir şans verin deriz. 8,6 IMDB puanı ise 32 sezonun başarısını yansıtıyor.

Bir Aile Komedisi: Modern Family

Birbiriyle ilişkili üç ailenin hikâyesini anlatan Modern Family dizisi 2009 yılında yayınlanmaya başlamıştır. 11 yıl boyunca devam eden bu dizi geçtiğimiz yıl (2020’de) final sezonu ile seyircilere veda etti. Farklı özelliklere sahip üç ailenin arasında geçen bu sitcom belgesel havasında çekiliyor ve oyuncular bazen direk kameraya bakarak konuşuyor. Bu duruma The Office’den tanıdık olabilirsiniz. Eğer ki The Office benzeri bir sitcom dizi arıyorsanız bu dizi aradığınız Sitcom olabilir. Son zamanların en iyi komedi dizilerinden biri olan Modern Family; 8,4 IMDB puanı ile seyircilerin beklentisini oldukça karşılıyor. Ayrıca dizi Netflix içerisinde bulunuyor. Netflix’te bulunan bir Sitcom arıyor olma ihtimalinize karşı belirtmek istedik.

Modern Family Ai
Modern Family aile fotoğrafı

Bomba Gibi Bir Sitcom: The Big Bang Theory

2007 yılında yayınlanmaya başlayan The Big Bang Theory, arkadaşlık ilişkilerinin yanı sıra içerdiği orijinal karakterler sayesinde seyircilerin beğenisini kazanmıştır. 4 yakın arkadaşın hayatlarına tanık olmamızın yanı sıra onların özel hayatlarına da şahit oluyoruz. Zeki ve takıntılı iki erkek arkadaşın karşı dairesine taşınan sarışın güzel kadın ile komşuluk ilişkilerini anlatan bu komedi 2019 yılında final yapmıştır. Amerikan komedi dizileri arasında ilk sıralarda yer alan The Big Bang Theory’nin IMDB puanı ise 8,1.

Animasyon Televizyon Dizisi: Family Guy

Benim de en sevdiğim dizilerden biri olan Family Guy, 8,1 IMDB puanına sahip. Family Guy, Peter ve Griffin ailesi etrafında şekillenen ve neredeyse her bölümünde gülümseten animasyon bir sitcom dizisi.

Family Guy, Animasyon en iyi sitcom
Family Guy

Hastanede Geçen En İyi Sitcom: Scrubs

Belli bir meslek grubunu konu alan sitcomlar oldukça komik olabiliyor. Broklyn Nine-Nine da buna güzel bir örnek. Scrubs 8,3 imdb puanına sahip. Dizi hayali bir hastanede staja başlayan J.D. etrafında geçiyor.

Rick Gervais ve Extras

Extras 8.3 IMDB puanına sahip ve listemizin son dizisi. Sevilen komedyen Rick Gervais yazıyor ve yönetiyor. Dizi, iki figüranın çekimler esnasında başına gelen olayları konu ediyor.

blank
Rick Gervais ve Extras

Listemizi sizler için sürekli güncel tutmaya çalışıyoruz ve elimizden geldiğince yeni dizileri ekliyoruz. Sizlerin de önerileri var ise yorumlar kısmında bizler ile paylaşabilirsiniz. En kısa zamanda onları da listemize ekleriz.

IMDB puanlarından yararlanarak hazırladığımız en iyi sitcom listemizin sonuna geldik. Tekrar görüşünceye kadar sağlıkla kalın.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here