Eğer yer altı dünyasının karanlık yüzünü işleyen filmleri izlemeyi seviyorsanız işte bu yazı tam size göre. Birçoğu Oscar ödüllü olan en iyi mafya filmleri için aşağıdaki listeye bakabilirsiniz.

1)The Godfother

Türkçeye BABA adıyla çevrilen bu film aslında tek parçadan oluşmaz, toplam 3 filmden oluştuğundan dolayı seyircilerin gözünü korkutsa da tüm zamanların en iyi filmi olarak değerlendirilmektedir. 1940 ve 1950 yılları arasında geçen bu film gangster dünyasını ustalıkla seyircilerin gözleri önüne seriyor. Amerika’da yaşıyor olmasına rağmen aslan İtalyan bir mafya olan Don Corleone, yaşadığı bölgede BABA olarak tanınır. Sahip olduğu güce ulaşmak için birçok kişiyle savaşmış ve büyük zorlukları atlatmıştır. Bir gün saldırı sırasında BABA yaralanır, düşmanları ise bu durumdan faydalanmak için Baba’nın ailesine saldırmak ister. Baba’nın yardımcısı ve oğlu ise aileyi korumaya çalışır. 9.2 gibi oldukça yüksek bir IMDb puanına sahip olan The Godfather ve devam filmlerini kesinlikle izlemelisiniz.

2)Pulp Finction

1994 yapımı olan bu film, Türkçeye Ucuz Roman adıyla çevrilmiştir. Yabancı mafya filmleri arasında en çok beğenilenlerden biri olmasının sebebi ise tüm zamanların en iyi oyuncularını barındırıyor olmasıdır. Bruce Willis, John Travolta, Samuel L. Jackson, Uma Thurman ve Harvey Keitel gibi isimleri birarada izlerken keyif alacağınızdan emin olabilirsiniz. Bu harika oyuncu kadrosunun yanı sıra filmin yönetmen koltuğunda ise Tarantino oturmaktadır. Polisiye ve gerilim türü izlemeyi seviyorsanız, usta bir yönetmenin elinden çıkan ve 8.9’luk IMDb puanına sahip olan bu yapımı kaçırmamalısınız.

3)City of God

Ünlü “Silahınız olması sizi hırsız yapmaz; fikirlere ihtiyacınız vardır.” repliğinin yer aldığı City of God filmi 2002 yılında vizyona girmiştir. Brezilya ve Fransa’nın ortak yapımı olan bu film, son yılların en iyi mafya filmleri arasındadır. Küçük çocukların ve gençlerin suç örgütleri ile içli dışlı olan yaşantılarını seyircilere aktaran Tanrı Kent filmi, dram ve polisiye kategorilerinin dikkat çeken yapımları arasındadır. IMDb puanı 8.6 olan yapımın yönetmenliğini Fernando Meirelles ve Katia Lund yapmıştır.

4)The Departed

İtalyan mafya filmleri dışında Amerikan filmleri de bu alanda adını duyurmuştur. Amerikan yapımı olan ve bir kült haline gelen The Departed filmi Türkçeye Köstebek olarak çevrilmiştir. Matin Scorsese’nin yönetmenliğini yapmış olduğu The Departed filmi 2006 yılında vizyona girmiştir. Filmdeki Massachusetts eyalet polisi şehrin en büyük suçlusu olan Frank Costello’yu yakalamak ve çetesini yok etmek istemektedir. Bu amacını gerçekleştirmek içinse çeteye adam sızdırmayı dener. Çeteye sızdırılmak üzere seçilen kişi ve aslında çete için çalışan polis memuru arasında geçen maceralar seyircileri ekrana kilitler. Nefes kesici sahneleri sayesinde tek solukta izlenen bu yapımın başrolünde ise Leonardo DiCaprio, Matt Damon ve Ray Winstone yer alıyor. Adı hiç eskimeyen bu filmin IMDb puanı ise 8.5.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here