Futbolu bir spordan fazlası olarak gören kişilerin zevkle izleyeceği Futbol konulu filmler listesini sizler için derledik. Bu listede futbola uzak olanların dahi zevkle izleyeceği filmler yer almakta. Sözü çok uzatmadan seyircilerin beğenisini kazanan futbol filmleri listemizi aktarmaya başlayalım.

1)Victory (Zafere Kaçış)

Futbol ile ilgili filmler denince akla ilk gelen film 1981 yapımı Victory oluyor. Ünlü oyuncular ile efsane futbol oyuncularını bir araya getiren bu film aslında II. Dünya Savaşı sırasında esir düşen bir grup askerin kaçış planını anlatıyor. Ünlü oyuncular arasında Michael Caine ve Slyvester Stallone yer alırken Pele, Ardiles ve Bobby Moore gibi efsane futbolcular da kadroda. Mahkûmlardan oluşan bir takıma karşı, Nazi subayları propaganda amaçlı bir maç ayarlar. Ancak karşılarında hiç beklemedikleri bir takım bulurlar. Bunun yanı sıra filmde futbol severler için ilgi uyandıran bir diğer şey Ardiles’in futbol çalımı oluyor.

2)Dar Alanda Kısa Paslaşmalar

Meşhur bir söz haline gelen ‘Hayat futbola fena halde benzer.’ repliğiyle başlayan bu film, seyircileri etkilemeyi başarıyor. Gerçek hayattan esinlenilmiş bir senaryoya sahip olan bu film 2000 yapımıdır. Serdar Akar’ın yönettiği Dar Alanda Kısa Paslaşmalar’da yer alan Hacı karakteri, amatör liglerde oynayan Esnafsporun teknik direktörüdür. Neredeyse tamamamı esnaflardan oluşan bu takımın amatör liglerde yükselme mücadelesini izlerken aynı zamanda aşk, kırık kalp ve ekonomik sorunları içeren hikâyelere de şahitlik edeceksiniz. Çeşitli konuları iç içe barındıran Dar Alanda Kısa Paslaşmalar, futbolla ilgilenmeyenlerin bile ilgisini çeken holigan filmleri arasında.

3)United

En iyi futbol filmleri listemizin 3. sırasında, “Busby’nin bebekleri” olarak anılan Manchester United’ın efsane takımlarından birini anlatan United var. Münih’te 1958 yılında gerçekleşen trajik uçak kazasında 8 oyuncusunu kaybetmiş olmasına rağmen hala tarihin en iyi futbol takımlarından biri olmaya devam ediyor. Bobby Chariton ve Duncan Edwars karekterlerinin etkileyici repliklerine kendinizi hazırlayın.

4)Heleno

2011 yapımı olan bu film Heleno de Freitas’ın gerçek hayat hikâyesini yansıtmaktadır. Hayatını şekle koymayı ve öfkesini kontrol edebilmeyi öğrenseydi günümüzde adı Pele’den bile daha sık anılabilirdi. Brezilya yapımı olan Heleno, Botafogo takımında oldukça başarılı bir konuma sahip olan futbolcunun takım arkadaşlarıyla olan ilişkisi ve aldığı kararların hayatını nasıl etkilediğini seyircilere sunuyor. Takımından ayrılmak zorunda kalması ve yakalandığı hastalık sonucunda hayatı alt üst olmayan başlayan bu karakterin hayali gerçek olabilecek mi?

5)Green Street Hooligans (Yeşil Sokak Holiganları)

2005 yapımı olan bu kült film, İngiltere’nin holiganlarının yükselişe geçtiği dönemi gözler önüne seriyor. Seyirciyi, futbolun aşina olduğumuz saha tarafından uzaklaştırarak “Green Street Elite” adındaki fanatik taraftar grubunun içine götürüyor. Green Street Hooligans, tribün şiddetinin anlamsızlığına ve acımasızlığına vurgu yaparken senaryosuyla en iyi futbol filmleri arasına girmeyi başarıyor.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here