En İyi F1 Belgeselleri yazımızda sizler için birkaç belgesel dizi/film sıraladık. Heyecanı yüksek bir spor olan motor sporlarının takipçileri de bir o kadar coşkulu oluyor. Bu coşkulu kitlenin severek izleyeceği birkaç f1 belgesel yapımlarını bu yazımızda sizlerle paylaşacağız. En İyi Formula 1 Belgeselleri yazımızda olmayan f1 belgeselleri için yorum yazabilirsiniz. Keyifli okumalar!

1)Formula 1: Drive to Survive

Netflix’in yapımcılığını üstlendiği bu belgesel serisi; Formula 1 yarışlarında yaşanan rekabeti, yöneticileri, takım sahiplerinin ve pilotların yaşadığı hayatı konu edinmiştir. Belgeseli izlerken gerçek bir Formula 1 yarışını izliyormuş gibi hissedebileceğiniz çekimler karşısında şaşkınlığa uğrayabilirsiniz. Pist içinde ve pist dışında yaşanan olayları seyirciye aktaran bu yapım tüm gerçekliği olduğu gibi gözler önüne seriyor. Dünya şampiyonasındaki yarışlar, yarışların arka planlarını ve ölümle burun buruna gelen pilotların hissettiklerine şahit olmak isterseniz bu belgesel serisini izleyebilirsiniz. Toplam 30 bölümden oluşan bu yapım üç sezon şeklinde seyircilerle paylaşılmıştır. 8.6 gibi oldukça yüksek bir puana sahip olan bu Formula 1 belgesel yapımını hiç vakit kaybetmeden izlemeye başlamalısınız. En iyi f1 belgeselleri denilince akıllara gelen Drive to Survive’ın 3. sezonu Mart 2021’de yayınlandı.

2)A Life of Speed: The Juan Manuel Fangio Story

2020 yılında Netflix üzerinden yayınlanan bu yapım, F1 yarışlarının en tehlikeli zamanlarını anlatıyor. Türkçeye Makinelerin Terbiyecisi olarak çevrilmiştir ve IMDb puanı 6.7’dir. F1 belgesel yapımları arasında oldukça beğenilen bu belgesel, 1950 yıllarında 5 kez dünya şampiyonu olan Juan Manuel Fangio’nun yarış hayatını anlatmaktadır. Juan Manuel Fangio’nun yarış hayatını izlerken aynı zamanda onun yaşadığı zorlukları ve her şeyi göze alarak kazandığı zaferlere şahitlik edeceksiniz. Yönetmenliğini Francisco Macri’nin yaptığı, En İyi F1 Belgeselleri arasındaki Makinelerin Terbiyecisi belgeselini izlemeyi unutmayın.

3)Williams

En İyi Formula 1 Belgeselleri arasında bulunan ve 2017 yılında yayınlanan bu filmin yönetmen koltuğunda Morgan Matthews oturmaktadır. F1 belgeseli BBC Films, Curzon Artificial Eye ve Minnow Films tarafından yapıldı. Formula 1 tarihinde yer alan tek aile takımının hikâyesini anlatan Williams filmi, takımın nasıl kurulduğundan Frank’in yaşadığı ölümcül kazaya kadar uzanan döneme ait arşiv görüntülerini ve ses kayıtlarını da barındırmaktadır. Bu orijinal arşiv kaynaklarıyla desteklenen film, oldukça samimi ve doğal bir hale dönüşmüştür. Bu duygusal ve tarihi belgeselin IMDb puanı ise 7.6.

4)McLaren

2017 yılında seyircilerle buluşan bu film, McLaren Motor Racing takımının kuruluşunu anlatmaktadır. 7.3 IMDb puanını hak eden bu filmin yönetmeni ise Roger Donaldson’dır. Yeni Zelandalı Bruce McLaren ve takımı ile ilgili daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız 2018 yapımı 4 ölümlük Grand Prix Driver belgeselini de izleyebilirsiniz.

5)Ferrari: Race to Immortality

Daryl Goodrcih’in yönettiği Ferrari: Race to Immortality belgeselinin IMDb puanı 6.8’dir. Scuderia Ferrari takımını merkeze alarak yaşanan tehlikeli yarışları F1 severlerle buluşturan bu yapım, listemizdeki diğer F1 belgeselleri gibi son anına kadar heyecan doludur.

6)The 24 Hour War

Netflix formula 1 belgeseli arasında olan The 24 Hour War filminin yönetmen koltuğunda Adam Carolla ve Nate Adams yer alıyor. 7.2 gibi oldukça yüksek bir IMDb puanına sahip olan bu yapım; amansız rekabetlerin heyecanını, yeni araçların tasarlanmasını ve hayatını kaybeden sürücüleri anlatıyor. En İyi F1 Belgeselleri arasındaki film 2016 yılında yayınlandı ve süresi 1 saat 40 dakika.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here