Sürükleyici ve heyecanlı olmalarından dolayı birçok seyircinin favorileri arasında mutlaka bir fantastik – drama yapımı yer alır. Biz de bu yazımızda sizlere favoriler arasından derlediğimiz fantastik ve drama konulu dizi örneklerini aktaracağız.

1)Game of Thrones

Adını en çok duyduğunuz yabancı dizilerden biriyle bu listeye başlıyoruz. 2011 ve 2019 yıları arasında yayınlanan bu dizi; George R. R. Martin’in yazdığı bir seri kitaptan uyarlanarak televizyona aktarılmıştır. Toplam sekiz sezona sahip olan bu yapım, her yaştan insan tarafında ilgi görmüş ve yeni bölümleri heyecanla beklenmiştir. Epik fantezi türünde olan bu seri; profesyonel oyuncu kadrosu ve görüntü yönetmenliği gibi özelliklerden dolayı her bölümü film etkisi yaratmıştır. Yedi krallıktan oluşan Westeros bölgesi uzun yaz aylarına ve çetin kış soğuklarına sahiptir. Hiyerarşik bir idari düzenin hâkim olduğu bu bölgenin en güçlü ve sert lordluğu ise Starklar’dır. Çetin taht kavgalarına şahitlik edeceğiniz bu dizinin IMDB puanı ise 9,3.

2)Supernatural

2005 – 2020 yılları arasında yayınlanan bu uzun soluklu dizinin yönetmeni Eric Kripke’dir. Türkçeye Doğaüstü olarak çevrilen Supernatural’ın konusu iki kardeş üzerinde yoğunlaşıyor. Dean ve Sam Winchester kardeşlerin doğaüstü yaratıklara karşı savaşına şahitlik ederken kendinizi dizinin heyecanına kapılmaktan alıkoyamayacaksınız. Annelerinin ilginç ölümünden sonra babalarıyla birlikte yaşayan iki kardeşten biri normal bir hayat sürme isteği ile babasını ve abisini geride bırakarak üniversiteye gider. Ancak yıllar sonra abisinden babasın kayıp olduğu haberini alır ve eve geri döner. Geri dönmesiyle ise macera başlar. Yıllarca heyecan kaybetmeden devam eden bu efsane dizinin IMDB puanı ise 8,4.

Supernatural

3)Fringe

Bilim kurgu dizileri arasında adını duyurmayı başarmış olan bir diğer yapım ise Fringe. Fantastik ve gerilim severleri bir araya getiren bu dizi 2008 -2013 yılları arasında yayınlanmıştır. Dünya çapında açıklanamayan olayların aydınlatılması için FBI Boston merkezli Fringe adında bir ekip kurar. Bu ekiptekiler ise: metafizik konularında araştırmalar yapan Walter Bishop ve oğlu Peter Bishop’un yanı sıra FBI özel ajanı olan Olivia Dunham’ıdır. Esrarengiz olaylar, hastalıklar ve paralel evren gibi birçok farklı konuyu işleyen bu dizinin yapımcıları The X-Files’tan esinlenildiğini belirtmişlerdir. Eleştirmenler ve seyirciler tarafında beğenilen bu dizinin IMDB puanı ise 8,4.

4)The Witcher

Drama içeren bir başka fantastik dizi ise The Witcher’dır. Bir sezona sahip olan bu dizi hala yayındadır. İkinci sezon çekimleri Şubat 2020’de başlamasına karşın pandemi sürecinden dolayı ertelenmişti. Ortalama altmış dakikalık bölümler ile seyircilerin karşısına çıkan bu yapımda; yüzyıllardır birarada yaşayan elfler, cüceler ve insanlar arasındaki barış ortamının son bulmasıyla ırklar arası savaşlar başlar. Tüm dünyanı dengesini değiştirecek çocuğu bekleyen The Witcher, acımasız bir suikastçıdır. Zaman ve mekân algısı oldukça iyi kurgulanmış olan bu dizinin IMDB puanı ise 8,2.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here