Mutlaka izlemeniz gereken olağanüstü BBC yapımı belgeseller ile karşılaşabilirsiniz. Tarihi süreçleri, doğayı ve teknolojiyi konu alan pek çok yapım sayesinde farklı konulara hakim olabileceğiniz belgeselleri izleyebilirsiniz. En ilginç bilgilere ulaşma arzunuzu yerine getirebilecek özelliklere sahip olan En iyi BBC belgeselleri için IMDb puanlarına göre listeleyebilirsiniz. Yeni bölümlerini günlerce beklemek zorunda kalmadan Netflix üzerinden takip edebileceğiniz belgesellerde birbirinden gizemli ve keşfedilmeyi bekleyen olaylara şahit olabilirsiniz. Bazen eğlendiren, bazen ise ilham veren özellikleriyle ön plana çıkan yapımlar sayesinde gerçekleri daha net biçimde görebileceksiniz. İşte en çok izlenen ve yüksek puanlara sahip BBC belgeselleri:

Human Planet 9,0 / 2011

Belgesel serileri arasında İngiltere yapımlı ve 2011 yılında vizyona giren filmin konusu insanları ve doğayı içermektedir. Yer yüzünün birbirinden farklı noktalarında bulunan insanların yaşayabilmek için nasıl mücadele verdiklerini anlatmaktadır. İzleyebileceğiniz harika bir belgesel serisi olan bu yapımda doğanın özelliklerini, kültürleri ve birbirinden farklı yaşam şekillerini görebilirsiniz.

Planet Earth 9,4 / 2006

Yüksek çözünürlükte çekilen ve En iyi belgeseller arasında yer alan Dünya Gezegeni Emmy ödülünü almaya hak kazanmıştır. BBC tarafından yapılan bu belgeselde hayatta kalmak için verilen mücadelelere tanıklık edebilirsiniz. Çeşitli zorlukları aşmaya çalışan kişilerin nasıl yol izlediklerini gördüğünüzde hayrete düşeceksiniz. Harika bir doğayı gözler önüne seren belgeselde vahşi doğa yaşamına da değinilmektedir.

Cosmos 9,3 / 1980

Akıl sınırlarının zorlayan bir serüvene dahil olabilmek için bu belgeseli izleyebilirsiniz. Yaşamın işleyişine yönelik sahneleri izleyebileceğiniz belgeselde, etkileyici noktalar sizi bekliyor olacaktır. Seriyi izlediğinizde günlük yaşamınızın monotonluğundan uzaklaşabileceksiniz. Öğrencilik yaşamınız boyunca edindiğiniz bilgilerden çok daha fazlasını görebilmek için belgesel dizisi niteliğini taşıyan Cosmos’un tüm bölümlerini hayranlıkla takip edebilirsiniz.

Through The Wormhole 8,6 / 2010

Morgan Freeman tarafından sunulan ve 2010 yılında başlayan yapım, Science’de yer almıştır. Yapımın 2. sezonunu da izleyebilir ve bilim dünyasındaki önemli gelişmeleri takip edebilirsiniz. Belirli dönemlerde felsefe alanında sürekli gündeme gelen soruların, bilimsel bir zemine oturtulduğunu göreceksiniz. Ölümden sonraki yaşamın olup olmadığını, evrenin sınırlarına yönelik soruları, zaman kavramını, altıncı hissi ve evrenin nasıl çalıştığına dair soruların yanıtlarını ve buna benzer daha pek çok konuyu inceleyebilirsiniz.

Into the Inferno 7,2 / 2016

Etiyopya, Endonezya, Kuzey Kore çeşitli ülkelerde yer alan volkanik dağların görünümlerinden oluşan bir belgeseldir. Bu bölgeselde, volkanik dağların bölgede yaşayan insanların yaşamlarına ne gibi farklılıkları kattığı takip edilecektir. Etkileyici belgeseller arasında yer alan Forgotten Dreams isimli yapıma da imza atan ve sinema dünyasında adını sıkça duyduğunuz Werner Herzog tarafından yönetilen belgeselin fragmanlarını izlediğinizde etkileyici sahnelere tanık olabilirsiniz. Yanardağ konusunda bilgi sahibi olan Clive Oppenheimer ile dünyanın dört bir tarafındaki volkanik dağlara ilişkin detaylara yer verilmiştir.


Belgesel niteliği taşıyabilecek, gerçek olaylara dayanan bazı dizileri sizler için listeledik. Bu dizilere de bakmak isterseniz sizi böyle alalım; Gerçek olaylara Dayanan Diziler


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here