En iyi yerli filmler yazımızla karşınızdayız bu sefer. Drama, komedi, gerilim gibi birçok türde çekilen Türk filmleri seyircilerden ve eleştirmenlerden yüksek not alarak IMDb listelerine girmeyi başarıyor. Bu yazımızda sizlerle en çok izlenen Türk filmleri listesini paylaşacağız. En iyi Türk filmleri listemizde olması gereken filmleri yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz.

1)Dağ 2

IMDb’den aldığı 8.9 puanla listenin başına yerleşen Dağ 2 filmi; aksiyon, savaş ve dram kategorisinde yer alıyor. 2016 yılında yayınlanan bu film aslında bir devam filmidir. Çekilen ilk filmin topladığı beğeninin ardından yapımcılar Dağ 2 filmini çekmişlerdir. Yönetmenliğini ve senaristliğini yapan Alper Çağlar, bu filmin ilk filme göre on kat daha fazla bütçe ile çekildiğini söylemiştir. Yayınlandığı dönemde ilgileri üzerine toplayan bu yapımın çekimlerinde Türk Silahlı Kuvvetleri’nin gerçek silah ve mühimmatını kullanmıştır. Ayrıca film; Ufuk Bayraktar, Çağlar Ertuğrul, Murat Arkın, Murat Serezli ve Ahu Türkpençe’nin yer aldığı güçlü bir kadroya sahiptir. En çok izlenen Türk filmleri listemizin ilk sırasındaki Dağ 2 yayınlandığı yıl büyük bir sükse yapmıştı.

2)Gora

En iyi Türkl filmleri listelerinin vazgeçilmezi olan; komedi, macera ve bilim kurgu sınıflamasına giren bu film 2004 yılında seyircilerle buluşmuştur. Hem senaristi hem de başrol oyuncusu olan Cem Yılmaz bu filmdeki karakteriyle seyircilerin aklından çıkmayan bir ikona dönüşmüştür. Yıllar geçse de unutulmayan repliklere sahip olan bu filmin IMDb puanı ise 8.0’dır. Cem Yılmaz dışında Ozan Akyol ve Özge Özberk gibi birçok önemli oyuncuya sahip olan Gora; Arif karakterinin uzaylılar tarafından kaçırılmasıyla başlar. G.O.R.A. isimli gezegende tutsak kalan Arif karakteri Ceku isimli prenses ile tanışır ve maceralar başlar.

3)Kış Uykusu

Dünya çapında adını duyurmuş olan Nuri Bilge Ceylan’ın en çok izlenen filmlerinden biri olan Kış Uykusu, Altın Palmiye ödülünü almıştır. Türk filmlerini dünyaya duyurmayı başaran bu yönetmen diğer filmleriyle de Cannes ödülleri almayı başarmıştır. 2014 yılında seyircilerle buluşan Kış Uykusu’nun başrol oyuncusu ise Haluk Bilginer’dir. Haluk Bilginer’in canlandırdığı Aydın karakteri; emekli bir tiyatrocudur ve emekli olduktan sonra babasından yadigâr kalan oteli işletmek için Kapadokya’ya yerleşmiştir. Aydın burada; eşi, kız kardeşi ve otelin çalışanlarıyla birlikte yaşar. Kasabaya döndüğü andan itibaren Aydın için kış uykusu başlar. Kar yağışı arttıkça sinirleri bozulan Aydın uzaklara gitmek için yola çıkar ancak gider mi?

4)Vizontele

Dram kategorisinde yer alan bu film, 1974 yılının Hakkâri şehrindeki küçük bir kasabaya televizyonun gelmesini konu eder. Yer yer seyirciyi güldüren bir senaryoya sahip olmasının yanı sıra oldukça gerçekçi sahneleri de barındırır. Filmin senaristi olan Yılmaz Erdoğan aynı zamanda filmin başrol oyuncusudur da. Yılmaz Erdoğan dışında Demet Akbağ, Cem Yılmaz, Altan Erkekli, Cezmi Baskın, Şebnem Sönmez ve Bican Günalan gibi önemli isimler de bu filmin oyuncuları arasındadır. En çok izlenen yerli filmler arasında yer alan bu film; 2001 yılında yayımlanmış olmasına rağmen adını seyircilerin hafızasına kazımıştır. Oldukça küçük bir kasabada geçen Vizontele; televizyonun bu kasabaya gelmesi üzerine yaşanan olayları dramatik ve eğlenceli bir şekilde seyircilere aktarır.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here