Türk yapımı olan ve ülkemizde beğeniyle takip edilen dizilerin bir kısmı yabancı seyirciler tarafından da takip ediliyor. Bu yazımızda ise yabancıların hayranlıkla takip ettiği en çok izlenen Türk dizileri listesini sizlerle paylaşacağız.

1)Muhteşem Yüzyıl

2011 ve 2014 yıları arasında Türk televizyon kanallarından birinde yayınlanmaya başlayan Muhteşem Yüzyıl dizisi; gerek kadrosuyla gerek senaryosuyla eleştirmenlerin ve seyircilerin dikkatini çekmiştir. Tarihi bir senaryoya sahip olmasına rağmen Muhteşem Yüzyıl’ın diğer tarihi dizilerden ayrılan özelliği harem hayatını da seyircilere aktarılıyor olmasıdır. Gün geçtikçe Balkanlar, Avrupa, Orta Doğu ve Amerika’daki kitleler tarafından Osmanlı dizilerine olan talep artmaktadır. Türkiye’de 4 yıl boyunca ilgi ile izlenen Muhteşem Yüzyıl; Günümüzde toplam 70 farklı ülkede 500 milyon kişi tarafından izlenmiştir.

2)Fatmagül’ün Suçu Ne?

Yabancı ülkelerde en çok izlenen Türk dizileri arasında yer alan Fatmagül’ün Suçu Ne? Türkiye’de 2010 ve 2012 yılları arasında gösterimde kalmıştır. Yayınlandığı ilk günden itibaren seyircileri ekran başına kitlemeyi başaran bu yapım; günümüzde hala yurtiçi ve yurtdışı seyircileri tarafından keyifle takip ediliyor. Popüler oyuncuların başrol oynağı bu dizi dünyanın dört bir yanından izleniyor olsa da izlenme oranının en yüksek olduğu ülkeler şunlardır: Endonezya, Yunanistan, Fas, Fransa, İran ve Gürcistan.

3)Aşk-ı Memnu

Gerek oyuncuları gerek senaryosu ile Türkiye’nin en çok konuşulan dizileri arasına giren Aşk-ı Memnu; Halit Ziya Uşaklıgil’in romanını temel alarak yapılmıştır. Dizinin yayın tarihi üzerinden 10 yıl geçmiş olmasına rağmen karakterlerin replikleri hala halk arasında dolaşmaktadır. Türkiye’deki hayran kitlesinin yanı sıra Özellikle Arap ve Avrupa ülkeleri tarafından ilgiyle takip edilmektedir.

Aşk-ı Memnu

4)Leyla İle Mecnun

Sadece 2011 ve 2014 yılları arasında yayınlanmış olmasına rağmen yurt dışında izlenen Türk dizileri arasına girmeyi başaran Leyla İle Mecnun; birçok farklı karaktere sahiptir. Bu özel karakterlerden bazıları arasında; Mecnun ve İsmail abiyi sayabiliriz. İzleyenlerin yüzünde bir tebessüm oluşturan bu diziyi sadece komedi kategorisinde değerlendiremeyiz.

5) Sıla

İlk bölümü 2006 yılında yayınlanan Sıla; töre dizilerinin ilki olarak kabul edilir. Sıla dizisinden sonra yıllar geçtikçe töre ve aşiret dizileri artış göstermiştir. Ancak Sıla töre dizi furyasının başını oluşturmaktadır. Türkiye dışında Sıla dizisi; Orta Doğu, Balkanlar, Peru ve Şili’de oldukça çok izlenmektedir.

6)Binbir Gece

Bergüzar Korel ve Halit Ergenç’in başrollerini paylaştığı Binbir Gece; 2006 ve 2009 yılları arasında yayınlanmıştır. Türkiye’de severek izlenmiş olmasının yanı sıra 55’ten fazla ülkede seyircilerle buluşmuştur. Bu ülkelerin başında ise ABD, Şili ve Arjantin yer almaktadır.

7)İçerde

Dünya genelinde bilinen ve sevilen aktörlerden bir olan Çağatay Ulusoy, İçerde dizisinin başrolünü oynamıştır. 2016 ve 2017 yılları arasında Türkiye’de yayınlanmış. Ayrıca İnsider ismiyle de Etiyopya, Pakistan, Romanya ve Hindistan gibi birçok ülkede yayınlamıştır.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here