Distopya, kısaca ütopik bir toplumun tersidir. Distopik filmler, ütopik filmlerden çok daha fazladır. Zaten şuan ki dünya düzenine bakınca geleceğe dair umutlu olmak oldukça zor. Bu umutsuzluk doğal olarak yönetmenlere oradan da filmlere yansıyor. Eğer siz de bilim-kurgu ve ütopik evrenleri seviyorsanız bu yazımızdan beğenebileceğiniz şeylerin çıkması çok olası. İşte sizler için hazırladığımız distopik konulu filmler.

Ülkemizde bilindiğini düşündüğümüz filmlerden kısaca bahsettik. Popüler yapımların arkasında kalanlara ise birazcık daha fazla yer vermeye çalıştık. İyi okumalar.

Distopik Konulu Filmlerin En Popüleri: V for Vendetta

“V for Vendetta” bir dönem ülkemizde oldukça popüler olmuş 2005 yapımı bir film. Hatta o dönemlerden geçtiyseniz muhtemelen sizde de bir V for Vendetta maskesi vardır. Film Wachowski kardeşlerin en popüler filmlerinden birisidir. V for Vendetta kısaca geleceğin İngiltere’sinde diktatörlük rejimine karşı bir başkaldırışı anlatır. Film imdb’de ise 8,2 puana sahip.

Matrix

Ülkemizde Distopik Konulu Filmler arasında oldukça sevilen bir diğer film ise “Matrix”. Bu filmin V for Vendetta ile ortak bir noktası var o da Wachowski kardeşler. Oldukça popüler olan bu filmin 2021 yılında yani 18 yıl aradan sonra devam filmi çıkacak. Matrix’in konusu ise makinelerin insanlık üzerinde kurduğu baskı. Filmin ilk bir kaç dakikası için spoiler olmaması adına konusundan bu kadar bahsetmekle yetineceğiz. Matrix en çok sevilen ilk filminin ise imdb’de 8,7 puanı var.

Distopik Konulu Filmler | Anti-Ütopik En İyi Filmler
Truman Show

Truman Show

Jim Carrey’in baş rolde olduğu Truman Show 1998 yapımı bir filmdir. Film ana karakterin sahte bir dünyadan kurtulmaya çalışmasını anlatır. Tonla sosyal mesaj içeren bu filmin imdb puanı ise 8,1.

Distopik Konulu Filmler| Bong Joon-ho: Snowpiercer

Filmin yönetmeni bu yıl aldığı Oscar ödülü ile ülkemizde de tanınmaya başlayan Bong Joon-ho‘nun ilk İngilizce yapımı filmidir. Distopik Konulu Filmler arasında arka planda kalmış olan 2013 yapımı bu filmin ana karakterinde Marvel Filmlerinden tanıdığımız Chris Evans rol alıyor.

Filmin konusu ise şöyle: 2014 yılında küresel ısınmanın durdurulması için doğaya müdahalede bulunulur ve beklenmedik bir şekilde dünya buz çağına girer. 2031 yılında ise dünyada yalnızca belirli bir sayıda insan kalmıştır. Bu insanlar ise kar küreyici adındaki dünyanın etrafında durmaksızın tur atan bir trende yaşamaktadır. Film bu trenin içerisindeki düzenden, kendi kurallarından ve sosyal sınıfların mücadelesinden bahsediyor. Snowpiercer imdb’de ise 7,1 puana sahip.

Distopik Konulu Filmler | Anti-Ütopik En İyi Filmler
Snowpiercer

Gattaca

1997 yapımı olan Gattaca, yakın bir gelecekte genetik mühendisliğin insan hayatını derinlemesine etkisini konu edinir. Genetiği kontrol altına alınan bebekler ile insanlık sipariş verir gibi bebeklerinin özelliklerini seçmeye başlar. Genetiği değiştirilmemiş ve doğal bir şekilde dünyaya gelmiş olan ana karakter Vincent ise bu düzende yer bulmaya çalışır. Gattaca imdb’de ise 7,8 puana sahip.

Eğer filmlere ve yönetmenlere meraklı iseniz “David Fincher’ın Filmlerinde Kullandığı Kamera Teknikleri” yazımıza bir göz atabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here