Geçmişten günümüze kitaplar ile gelen bazı masallara defalarca karşılaşmışsınızdır. Disney tarafından zamanda yolculuk yaparak günümüze ulaşan bu masallardan bazıları uyarlanarak sinemaya kazandırılmıştır. Bu yazımızda ise masallardan uyarlanmış Disney filmleri arasından birkaç tanesini sizlerle paylaşacağız.

1)Jungle Book  (Orman Çocuğu)

Türkçeye ‘Orman Çocuğu’ olarak çevrilen bu fantezi macera filmi, yıllar sonra tekrar 2016 yılında Walt Disney Pictures tarafından çekilmiştir ve efsane Disney filmleri arasına girmiştir. Çocukların ailesiyle birlikte keyifle izleyeceği filmlerden biri olmasının yanı sıra senaryosu da oldukça sürükleyicidir. Başrolde ailesini kaybeden bir erkek çocuk vardır. Ailesini kaybeden bu çocuk; vahşi ormanda bir ayı, bir siyah panter ve bir kurt sürüsü tarafından büyütülür. Ormanda büyüyen Mowgli evini terk etmek zorunda kaldığında ise dış dünyayı keşfetmeye başlayacaktır. Rudyard Kipling’in yazdığı klasik çocuk kitaplarından biri olan Jungle Book’un bu film versiyonu da oldukça sevilmiştir ve IMDB’den 7,4 puan almıştır.

2)Beauty and The Beast (Güzel ve Çirkin)

Popüler kültürün bir ürünü olarak bilinen güzel ve çirkin aslında yüzyıllar öncesine dayanan bir masalın uyarlamasıdır. 1711 -1780 yılları arasında yaşamış Fransız yazar Jeanne Marie Leprince de Beaumont tarafından yazıldığı kabul edilen bu masal, yıllar sonra birkaç kez film olarak çekiliyor ve popülerleşiyor. İlk önce 1946 yılında sinemaya aktarılan bu eser daha sonra 1987–1990 yılları arasında toplam 3 sezonluk bir dizi olarak da seyircilere sunulmuştur. Daha sonra 1991 yılında Disney tarafında filme çekilen bu masal; son olarak 2017 yılında ünlü oyuncular ile romantik fantastik bir yapıma dönüşmüştür. Disney uyarlama filmleri arasında adından en çok söz ettiren Güzel ve Çirkin’in IMDB puanı ise 7,1.

3)Maleficent (Malefiz)

Toplumda oldukça yaygın olarak bilinen uyuyan güzel masalındaki kötü perinin bakış açısıyla izlediğimiz bu film, 2014 yapımı bir Disney ürünüdür. Alışılan peri masallarının aksine bu kez kötü karakterin gözünden şahit olduğumuz olayları izlerken heyecanınızı saklayamayacaksınız. Görkemli siyah kanatlara sahip olan güzeller güzeli Malefiz’in kalbinin nasıl ve neden taşa döndüğünü sizler de merak ettiyseniz hiç vakit kaybetmeden izlemeye başlayabilirsiniz. IMDB puanın 7 olması da filmden alacağınız keyfin habercisi.

4)Aladdin

Küçük yaşlardan itibaren aşina olduğumuz bir diğer masal da Aladdin’in sihirli lambasıdır. Bu kez Aladdin sihirli lambasını kullanarak sevdiği kıza ulaşmaya çalışıyor. Ancak bu hiç de kolay olmuyor. Sevdiği kıza ulaşmaya çalışırken Aladdin’in yaşadığı zorlu maceralara hepimiz şahit oluyoruz. Gündüzlerini hırsızlık yaparak gecelerini ise şehrin farklı bölgelerinde uyuyarak geçiren bu fakir gencin aslında altın gibi bir kalbi vardır. Ülkenin sultanının kızına âşık olmasıyla değişen hikâyede Aladdin’in şansı sihirli lamba ile birden değişir. 6,9 IMDB puanına sahip bu keyifli Disney filmini ailecek seyredebilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here