Fight Club, Seven gibi sinema dünyasına kendini kanıtlamış filmlerin yönetmeni olan David Fincher filmlerinde seyirciyi filme çekmek için çeşitli kamera teknikleri kullanıyor. David Fincher’ın Kamera Teknikleri filmlerde ilk bakışta fark edilemeyen detayların oluşmasına ve hepimizin sevdiği yapımların ortaya çıkmasına olanak sağlıyor. Gelin hep beraber bu tekniklerden bir kaçına bakalım.

Ekranın İki Parça Halinde Çekilmesi

David Fincher'ın Kamera Teknikleri

Bu teknik sayesinde iki farklı oyuncunun olduğu sahneler tekrar tekrar çekiliyor. Oyuncuların en iyi performanslarını gösterdikleri sahneler kesiliyor ve birleştiriliyor. Yani oyuncular aynı anda rol yapmamış olsa bile daha sonra yan yana ekleniyor.

Tabi bu tekniğin kullanılabilmesi için kameranın ya sabit olması ya da kameranın, her sahnenin tekrarında aynı hareketi yapıyor olması gerekli.

David Fincher’ın Kamera Teknikleri 2: Kameranın Oyuncu ile Eş hareket Etmesi

Bu küçük detay sayesinde David Fincher bizi filmin içine çekmeyi başarıyor. Bu teknik ise kısaca şöyle: İzlediğimiz sahnedeki oyuncu sabit durduğu zaman kamerada sabit, hareket etmeye başladığında ise kamera da hareket etmeye başlıyor.

Fakat bu hareketi yürümek gibi düşünmeyin, otururken ki küçük bir kıpırdama ya da oyuncunun elini uzatması ile birlikte kamera da hareket ediyor. Bu teknik sayesinde oyuncunun duyguları seyirciye daha net bir şekilde aktarılabilmiş oluyor.

Görsel Efekt Tekniği

David Fincher çektiği sahneleri olabildiğince kontrol altında tutmaya çalışıyor. Bu yüzden aynı sahneleri oyunculara tekrar tekrar çektirebiliyor. Yine bu sebebe bağlı olarak Fincher çektiği sahnelere görsel efektler yardımıyla küçük dokunuşlar yapıyor. Seyircinin dikkatini dahi çekmeyecek bu küçük düzenlemeler ile sahneler kontrol altında tutulmuş olunuyor.

David Fincher ve teknikleri hakkında biraz daha detaylı bilgiye ulaşmak isterseniz “Filme Gitmeden Önce” adlı Youtube kanalının hazırladığı şu videoyu da izleyebilirsiniz:


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here