Türkiye’de futbol kadar popüler olmamasına rağmen kayda değer bir takipçi kitlesi olan basketbol; birçok önemli filmlerin de ana konusunu oluşturmaktadır. Bu yazımızda ise sizlere basketbol ile ilgili filmler arasından seçtiklerimizi aktaracağız.

1)Hoop Dreams

Türkçeye Büyük Düşler olarak çevrilen bu film, 1994 yapımı olmasına rağmen günümüzde hala en iyi basketbol konulu filmlerden biri olarak değerlendiriliyor. Fakir ailelerden gelen iki Afrika kökenli arkadaşın hikâyesini anlatan Hoop Dreams; belgesel, spor ve drama kategorilerinde değerlendirilmektedir. Bu iki arkadaşın beyazlar tarafından yaşadığı zorluklara şahit olurken aynı zamanda da basketbol tutkuları için yaptıkları mücadeleyi seyredeceksiniz. 8.3 gibi oldukça yüksek bir puana sahip olan Büyük Düşler filmini izlerken pes etmeden hedefleri doğrultusunda ilerleyen bu iki arkadaşın hikâyesi belki sizler için ilham kaynağı olur.

2)More Than A Game

Kristopher Belman’in yönetmenliğinde çekilen bu film, NBA takımındaki bir oyuncunun hayatından esinlenerek beyazperdeye aktarılmıştır. 2008 yılında seyircilerle buluşan More Than A Game, Türkçeye Bir Oyundan Fazlası olarak çevrilmiştir. Ünlü NBA oyuncularından biri olan LeBron James ve onun 4 arkadaşının üniversiteye başladığı yılları anlatırken aynı zamanda NBA ile sonuçlanan performans hayatına da şahitlik ediyoruz. Bir efsanenin doğuşunu gözler önüne seren bu filmin IMDb puanı ise 7.7.

3)Hoosiers

En iyi basketbol filmi listesinin ilk üçünde yer almayı hak eden bu yapım 1986 yılında seyircilerle buluşmuştur. Türkçeye Kazanmak Arzusu olarak çevrilmiş ve izleyenlerin beğenisini kazanmıştır. Başrol karakteri olan Norman Dale sert mizaçlı ve oldukça hırslı bir koçtur. Hatta takımındaki oyunculara çok sert davranmasından dolayı kariyerini sonlandırma noktasına kadar gelir. Kariyerinin girdiği bu zorlu durumu atlatabilmek için elindeki tek şans yerel bir kasabada çıkaracağı takım ile başarılı olmasıdır. Başarılı olmak için elinden geleni yapmaya çalışan Norman, acaba amacına ulaşabilecek mi? 7.6 IMDb puanına sahip olan bu heyecanlı yapımı hemen izleyerek sonucu öğrenebilirsiniz.

4)The Basketball Diaries

1995 yapımı olan bu filmin yönetmen koltuğunda Scott Kalvert oturmaktadır. Lise takımında oynayan ve yetenekli bir oyuncu olan Jim, filmimizin başkarakteridir. Lise takımında oynayan Jim’in Milli takımda oynamak gibi büyük bir hayali vardır. Ancak uyuşturuya bulaşan Jim’in hayatı altüst olur. Uyuşturuya bulaştıktan sonra sokağa düşen Jim, sokaklarda birçok kötü tecrübe yaşar. Bu yaşadığı kötü dönemi atlatmak ve kendini kurtarabilmek için yazması gerektiğini fark eder. Türkçeye Basketbol Günlüğü olarak çevrilen bu filmin IMDb puanı ise 7.3.

5)Glory Road

James Gartner tarafından 2006 yılında çekilen bu film, oyuncuları madenciler olan bir takımın verdiği mücadeleyi anlatır. Kendilerine çoğu zaman güvenmeseler de hedefleri milli şampiyonluğu kazanmaktır. Başrol karakteri Hankins’in en iyi beyaz ve siyah oyuncuyu bulmak için çıktığı bu yola şahitlik etmek için Zafere Doğru filini hemen izlemeye başlayabilirsiniz. IMDb puanı ise 7.2.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here