Farklı konulara sahip serileri ve bilim kurgu dizileri izlemeyi sevenlerin oldukça dikkatini çekecek olan bu yazımız, alternatif tarih çizgisinde geçen yapımları içeriyor.

1)The Man in The High Castle

Türkçeye “Yüksek Şatodaki Adam” olarak çevrilen bu dizi seyircilerin sahip olduğu tarihi bilgiyi alt üst ederek dikkatleri üzerine çekiyor. “İkinci Dünya Savaşını Amerika değil de Japon İmparatorluğu ya da Nazi Almanya’sı kazanmış olsaydı ne olurdu?” sorusu üzerine temellenen bu dizi, adeta tarihi yeniden yazıyor.

Amerikalı bilim kurgu yazarı Philip K. Dick’in aynı isimli romanından uyarlanarak diziye aktarılmış ve toplam dört sezon olarak seyircilere sunulmuş. İkinci Dünya Savaşını Amerika’nın kazanmadığı paralel bir evrende geçen dizi; Japonya ve Almanya’nın yaşadığı güç kavgalarını ve Amerika’nın durumunu gözler önüne seriyor. Savaşı kaybetmiş olan Amerika ikiye bölünüyor ve dünyanın en güçlü iki ülkesi konumuna geçen Japonya ve Almanya; kendinden olmayanlara zulmediyor. Sahip oldukları gücü ezici bir üstünlük gösterisine çeviren Japonya ve Almanya Amerika’yı işgal ediyor. Amerika’da ise bu işgale karşı bir direniş başlıyor. Direniş hareketini ise Yüksek Şatodaki Adam başlatıyor. Toplam 40 bölüme sahip olan bu paralel evrendeki dizinin IMDB puanı ise 8,0.

2)1983

Netflix’in Polonya yapımı ilk dizisi olma özelliğine sahip olan bu dizi 2018 yılında yayınlanmaya başladı ve yayın hayatına devam etmekte.

Yıllar önce gerçekleşen bir terör saldırısının bilinmeyen yüzünü ortaya çıkarmak isteyen bir hukuk öğrencisi ve hayattan bıkmış bir dedektifin hikâyesini anlatan bu dizi; Polonya’nın kurtuluşuna ve Sovyet Birliği’nin çöküşüne engel olan, 1983 yılında gerçekleşen, terör saldırısından 20 yıl sonrasını seyircilere aktarır. Acemi hukuk öğrencisi ile Anatol; yıllarca Polonya’nın polis devleti altında yaşamasını ve demir perdenin ayakta kalmasına neden olan gizli bir anlaşmanın varlığını keşfeder. Bu öğrendikleri gizli anlaşma dünyanın kaderini değiştirebilecek güçtedir ancak iktidar sahipleri, bu anlaşmanın gün yüzüne çıkmaması için her şeyi göze alır. Henüz sadece bir sezonu yayınlanmış olan bu dizinin IMDB puanı 6,8.

3)Hollywood

blank

Farklı tarihlerde geçen yapımlardan bir diğeri de; toplam yedi bölümden oluşan bir Netflix dizisi, Hollywood, Ryan Murphy’nin imzasını taşıyor. İkinci Dünya Savaşı sonrasında geçen bu dizi; hayallerine ulaşmaya çalışan bir grup oyuncu, senarist ve yönetmen adaylarını konu alıyor.

Hırslı ve istekli olan bu kişiler Hollywood’da kendilerine yer edinebilmek amacıyla çalışırlar. Dizi oyuncusu olmak isteyen Jack karakteri üzerinden; sektörün arka planını, günümüzde de hala devam eden adaletsizliği, ön yargıyı, kayırmaları ve hayallerine ulaşmaya çalışan kişilerin ödemek zorunda olduğu bedelleri gözler önüne seriyor. Sadece bir sezonu yayınlanan bu dizinin gelecek sezonları izleyiciler tarafından heyecanla bekleniyor ancak yapımcıların bu konuda yaptıkları herhangi bir açıklama yok. Gerçek ile kurgunun kesişiminde yer alan bu dizin IMDB puanı ise 7,6.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here