Bilim kurgu türünde dizi ve film izlemeyi sevenler için ideal olan ve Alternatif Tarih Çizgisinde Geçen Yabancı Diziler ile ilgili bu yazımızda, sizler de yazımızda yer alan dizileri incelediğinizde ilginizi çekecek pek çok detayla karşılaşabileceksiniz. Mutlaka izlemeniz gereken tarihi dizileri görebileceğiniz listede, aynı zamanda ünlü yapımcıları ve yönetmenleri de göreceksiniz. Konusu, detayları ve oyuncuları ile Alternatif Tarih alanında en ilginç yapımlardan üç tanesine yer vereceğiz. Bu diziler sayesinde tarih çizgisinden ayrılmadan ve eğlenerek vakit geçirebileceksiniz. Eleştirmenlerden tam not almayı başaran bu yapımlar şu şekildedir:

1)The Man in The High Castle

Türkçe karşılığı Yüksek Şatodaki Adam şeklinde olan bu yapımda sahip olduğunuz tüm bilgilerin alt üst olacağını göreceksiniz. İkinci Dünya Savaşı’nda galip gelen tarafın Japonlar ve Almanlar olması halinde nasıl bir sürecin yaşanacağını düşündüren yapımdır. Böylelikle tarihin adeta yeniden yazıldığına tanıklık edeceksiniz. Amerikalı bilim kurgu yazarlarından olan Philip K. Dick tarafından, aynı isimle çıkarılan romanın uyarlamasıdır. Dört sezonda izleyebileceğiniz dizi, seyircilerinden tam not almayı başarmıştır. Almanya ile Japonya arasında geçen güç kavgalarına tanıklık etmenize olanak veriliyor. Amerika’nın durumunu gözler önüne seren ve savaşı kaybetmeleri halinde Japonya ve Almanya tarafından ikiye bölünecek olan ülkenin uğradığı zulümlere değinilmektedir. Bilim Kurgu Dizileri arasında yer alan yapım, alternatif tarih çizgisinde olmasıyla da bir hayli ilgi çekici diyebiliriz. Dizinin IMDB puanı 8,0. Amazon Prime Video üzerinden izleyebilirsiniz.

2)1983

2018 yılından itibaren yayınlanmaya başlayan ve Polonya yapımı Netflix dizisi olan mini dizinin bu yönüyle ilkler arasında yer aldığını belirtebiliriz. Farklı tarihlerde geçen diziler arasında izleyebileceğiniz 1983 dizisi, terör saldırılarının bilinmedik yüzlerini ortaya çıkarmaktadır. Yıllar öncesinde yaşanan olaylardan dolayı hayatından bıkacak dereceye gelen dedektifin hikayesine yoğunlaşıyor. Polonya’nın kurtulmasını sağlayan ve Sovyet Birliği’ni ayakta tutmayı başaran terör saldırıları 20 yıl sonra izleyicilere aktarılmaktadır. Anatol isimli deneyimsiz bir hukuk öğrencisinin Polonya tarafından yapılan gizli bir anlaşmayı keşfetmesiyle dizinin konusu şekilleniyor. Bu anlaşmanın maddeleri dünyanın kaderini değiştirecek kadar büyük bir etkiye sahiptir. Ancak yetkililer anlaşmanın ortaya çıkmaması için büyük bir çaba sarf etmektedir. IMDB puanı 6,8 olan dizi 8 bölümden oluşuyor.

3)Hollywood

Ryan Murphy imzasını taşıyan ve Netflix dizisi olan bu yapım İkinci Dünya Savaşı sonrasını konu edinmiştir. Hayallerinin uğruna pek çok şeyi göze alacak olan bir grubun hikayesi anlatılmaktadır. Hollywood’da yer almak isteyen hırslı ve istekli olan kişilerin oyuncu olabilmek için yaşayacakları maceralara değinilen dizide bu kişiler; adaletsizlikler, ön yargılar ve kayırmalar nedeniyle pek çok bedeli ödemek zorundadır. 7,5 IMDb puanına sahip olan yapım izleyicilere heyecan verici ve sürükleyici anlar yaşatıyor.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here